Historia
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu została założona 15 lutego 1948 roku i początkowo mieściła się w sali budynku Urzędu Gminy. Wówczas jej księgozbiór liczył 289 woluminów, ale szybko zaczął się powiększać. W 1964 roku biblioteka posiadała już 6800 woluminów. W 1949 roku zostały utworzone pierwsze punkty biblioteczne, a w ciągu następnych 5 lat powstało ich łącznie 17 w różnych miejscowościach gminy Rzekuń.
Placówka wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, mieszcząc się w różnych prywatnych budynkach. W 1980 roku doszło do reorganizacji sieci bibliotecznej na terenie gminy Rzekuń i powstały dwie filie biblioteczne, w Borawem i Laskowcu.
Oprócz podstawowej działalności bibliotecznej, takiej jak ciągłe powiększanie księgozbioru i ulepszanie warunków lokalowych, biblioteka zajmowała się również organizowaniem życia kulturalnego w gminie Rzekuń. W 2011 roku biblioteka główna przeniosła się do obecnej siedziby, w której pozostaje do dziś. Nieustannie rozszerzamy naszą ofertę książkową o nowości wydawnicze i zmieniamy wystrój naszych lokali, aby zachęcić użytkowników do odwiedzania naszych placówek. Ponadto szkolimy się i podnosimy nasze kompetencje, aby sprostać oczekiwaniom naszych czytelników.
W ciągu ostatnich lat oferta biblioteki nieustannie się powiększała. W celu spełnienia oczekiwań mieszkańców gminy, nasze działania są stale wzbogacane w różnych dziedzinach kultury i rekreacji. Biblioteka, jako jedyna instytucja kultury w naszej gminie, realizuje szereg przedsięwzięć, takich jak: imprezy plenerowe, kulturalne, koncerty, promocja zdrowia, imprezy rekreacyjne i sportowe, historyczne oraz warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Od kilku lat biblioteka pozyskuje dofinansowania ze środków zewnętrznych na realizację różnych ciekawych projektów. W przeszłości byliśmy grantobiorcami w programach "O finansach w bibliotece", "Sieć na kulturę" i "Równać szanse". Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu "Kultura bez barier". Przedsięwzięcie grantowe o nazwie "Gminna Biblioteka Publiczna w drodze do dostępności" ma na celu stworzenie w bibliotece miejsca bardziej przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.